Panele winylowe – co warto wiedzieć na ich temat?
Panele winylowe stanową alternatywę dla podłogi drewnianej oraz laminowanej. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?
Winyl to elastyczne, wodoodporne tworzywo, co czyni z niego idealne rozwiązanie do kuchni czy łazienki. Właściwość ta znacząco ułatwia utrzymanie wykonanej z niego posadzki w czystości. Jako ze podłogi winylowe są elastyczne i ciche, bardzo dobrze sprawdzać będą się w pokojach dziecięcych, sypialniach oraz salonach. To także znakomite rozwiązanie do mieszkań w blokach.
Właściwość winylu, jaką jest elastyczność, skutecznie zwiększa jego odporność na uszkodzenia. Nawet jeżeli na wykonane z niego panele upadnie ciężki przedmiot, nie ulegną one trwałemu uszkodzeniu. Panele winylowe z powodzeniem wykorzystać można do odświeżenia wnętrza bez konieczności usunięcia starej podłogi. Czyni to z nich idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na przeprowadzeniu szybkiego, mało inwazyjnego remontu.
Do niewątpliwych atutów podłóg winylowych zaliczyć można także to, że mogą być one stosowane wraz z ogrzewaniem podłogowym.
Trwałość paneli winylowych
Na trwałość posadzki winylowej bardzo duży wpływ ma sposób montażu. Podłogi winylowe mogą mieć różne klasy ścieralności, które uzależnione są od grubości zewnętrznej warstwy użytkowej pokrywającej podłogę. Im wyższa cyfra, tym grubsza powierzchnia zewnętrzna, a co za tym idzie – wytrzymalsza posadzka.
Jeżeli chodzi o budowę, posadzki winylowe podzielić można na panele winylowe klejone oraz panele winylowe w kliku, przeznaczone jako system pływający. Podłogi winylowe dostępne są w wielu różnych wersjach kolorystycznych, co ułatwia dopasowanie ich do aranżacji danego pomieszczenia. Stanowić mogą one między innymi imitację drewna, kamienia czy zardzewiałej blachy.